2010 Super Series Final DRAW!

Discussion in 'Super Series Final 2010' started by george@chongwei, Jan 4, 2011.

  1. george@chongwei

    george@chongwei Regular Member

    Joined:
    Jul 12, 2007
    Messages:
    29,923
    Likes Received:
    3
    Location:
    MIA
    Men’s Singles
    Group A:
    1 Lee Chong Wei (MAS)
    2 Peter Gade (DEN)
    3 Nguyen Tien Minh (VIE)
    4 Jan Jorgensen (DEN)


    Group B
    1 Chen Long (CHN)
    2 Boonsak Ponsana (THA)
    3 Taufik Hidayat (INA)
    4 Du Pengyu (CHN)




    Women’s Singles
    Group A
    1 Wang Shixian (CHN)
    2 Bae Youn Joo (KOR)
    3 Salakjit Ponsana (THA)
    4 Yao Jie (NED)


    Group B
    1 Wang Yihan (CHN)
    2 Tine Baun (DEN)
    3 Yip Pui Yin (HKG)
    4 Petya Nedelcheva (BUL)




    Men’s Doubles
    Group A
    1 Ko Sung Hyun / Yoo Yeon Seong (KOR)
    2 Koo Kien Keat / Tan Boon Heong (MAS)
    3 Chai Biao / Zhang Nan (CHN)
    4 Cai Yun / Fu Haifeng (CHN)


    Group B
    1 Mathias Boe / Carsten Mogensen (DEN)
    3 Jung Jae Sung / Lee Yong Dae (KOR)
    3 Fang Chieh Min / Lee Sheng Mu (TPE)
    4 Markis Kido / Hendra Setiawan (INA)




    Women’s Doubles
    Group A
    1 Cheng Wen Hsing / Chien Yu Chin (TPE)
    2 Petya Nedelcheva / Anastasia Russkikh (BUL/RUS)
    3 Miyuki Maeda / Satoko Suetsuna (JPN)
    4 Meiliana Jauhari / Greysia Polii (INA)


    Group B
    1 Cheng Shu / Zhao Yunlei (CHN)
    2 Duang Anong Aroonkesorn / Kunchala Voravichitchaikul (THA)
    3 Wang Xiaoli / Yu Yang (CHN)
    4 Mizuki Fujii / Reika Kakiiwa (JPN)




    Mixed Doubles
    Group A
    1 Thomas Laybourn / Kamilla Rytter Juhl (DEN)
    2 Zhang Nan / Zhao Yunlei (CHN)
    3 Songphon Anugritayawon / Kunchala Voravichitchaikul (THA)
    4 Nathan Robertson / Jenny Wallwork (ENG)


    Group B
    1 Sudket Prapakamol / Saralee Thoungthongkam (THA)
    2 Robert Mateusiak / Nadiezda Zieba (POL)
    3 Ko Sung Hyun / Ha Jung Eun (KOR)
    4 Hendra Aprida Gunawan / Vita Marissa (INA)


    http://www.badzine.net/news/super-series-finals-chinese-all-paired-up/11715/

    all categories are so interesting it seems!:) especially md..

    Meanwhile, 2 danes is in LCW's group..;):cool:
     
  2. undeadshot

    undeadshot Regular Member

    Joined:
    Sep 22, 2009
    Messages:
    8,432
    Likes Received:
    63
    Location:
    Malaysia
    Group B almost had the group of death, just switch out Fang/Lee with KKK/TBH, KSH/YYS or CY/FHF and you'll get it. KKK/TBH in trouble to qualify for SF unless they can end their losing streak against KSH/YYS NOW. CB/ZN are no easy meat and it is doubtful whether they can actually get the better of CY/FHF after not beating them for almost 2 years now.
     
  3. CLELY

    CLELY Regular Member

    Joined:
    Mar 21, 2006
    Messages:
    13,648
    Likes Received:
    4,502
    Location:
    Jkt-Indo
    Yup, MD is the most interesting one as all pairs almost have same chance to manage winner & runner-up position of each group.
    Order-to-play for tomorrow (5th January 2011) taken from BWF website : http://www.bwfbadminton.org/file_download.aspx?id=27592
     
  4. etudiant

    etudiant Regular Member

    Joined:
    Sep 16, 2008
    Messages:
    12,476
    Likes Received:
    18
    Location:
    Christian Grey's playroom
    My early prediction who"ll go to sf :

    MS : LCW, Gade, Taufik, Boonsak
    WS : WSX, Salakjit, Yihan, Tine
    MD : Ko/Yoo, CY/FHF, Kido/Hendra, JJS/LYD
    WD : CWH/CYC, Mel/Greys, YY/WXL, CS/ZYL
    XD : Laybourn/Juhl, ZN/ZYL, Robert/Zieba, KSH/HJE
     

Share This Page